03154751366 - 09133617256

نخ اکریلیک چیست؟

نخ اکریلیک چیست؟ چه موادی در نخ اکریلیک به کار می رود؟

نخ اکریلیک یکی از پر کاربرد ترین الیاف ها در صنعت فرش به حساب می آید. این الیاف بسیار سبک و شباهت زیادی به پشم دارد. و در رنگ و سبک های مختلفی تولید و به فروش می رسد.

اکریلک ها الیاف های مصنوعی هستند که از پلیمری به اسم ( پلی اکریلو نیتریل ) ساخته شده اند. در ایالات متحده به پلیمری که حداقل 85% آن پلیمر اکریلو نیتریل باشد اکریلیک گفته می شود.

و اما از ویژگی های این نخ چه می دانید؟

ویژگی نخ اکریلیک

ویژگی نخ اکریلیک 

زمانی که نخ اکریلیک کوتاه و برپایه اصلی ریسیده شود، ویژگی هایی شبیه به پنبه می تواند داشته باشد. بعضی از اکریلیک ها به روش رنگدانه ای، اما برخی به روش اکر، طبیعی، سفید خام یا رنگ نشده تولید می شوند.

نخ اکریلیک رنگ پذیر است و دربرابر شست وشو بسیار مقاوم می باشد. از این الیاف در صنایع نساجی همچون، جوراب، دستکش، روسری، ژاکت، پارچه های تزئینی، چادرمسافرتی، سایبان مغازه، فرش استفاده می شود.

این الیاف ها نسبت به بیدخوردگی، روغن و چربی، نورخورشید و مواد شیمایی بسیار مقاوم هستند. و نسبت به الیاف های طبیعی مانند پشم و پنبه قیمت مناسب تری دارند. پرزدهی این فرش های یکی از بارزترین مشکل آن است.

مشکل بیشتر شما هنگام خرید فرش ماشینی تشخیص فرش ماشینی اکریلیک اصل و تقلبی خواهد بود. پس با ما همراه باشید تا این مشکل را به راحتی برای شما حل کنیم.

7خصوصیات نخ اکریلیک

  • فرش های بافته شده با نخ اکریلیک بسیار نرم تر، لطیف تر، روشنتر از نخ پلی استر است.
  • موقع دست کشیدن روی فرش، دست شما به راحتی روی فرش سر می خورد و هیچ گونه چسبندگی حس نمی کنید.
  • نخ اکریلیک موقع دست کشیدن زیر دست های شما به صورت دانه دانه رد شده و داخل هم کلاف نمی خورد.
  • فرش سجاده ای بافته شده با نخ اکریلیک بوی پلاستیک و مواد نفتی اصلا نمی دهد.
  • مقاومت زیاد در برابر پا خوردگی و حالت برگشت پذیری فرش اکریلیک.
  • مقاومت بالا در برابر حرارت های غیر مستقیم مانند(قابلمه داغ، اتو، کتری ).
  • رنگ بندی های فرش سجاده ای اکریلیک بسیار شاد، سر زنده و شفاف هستند.

اگر موارد ذکر شده در بالا را در فرش خود مشاهده نکردید و فرش شما زبر، سفت و رنگی تار داشت بی شک فرش شما از جنس پلی استر بوده و قابل مقایسه با نخ اکریلیک نیست. البته می توانید موقع خرید به شناسنامه فرش نیز نگاه کنید تا با توجه به اطلاعاتی که گفته شد فرش اکریلیک اصل را به صورت تضمینی خریداری کنید.بهتر است پس از خرید فرش ماشینی و سجاده ای اکریلیک در نگهداری آن نیز کوشا باشید تا سالیان سال برای شما کار کند. پس اگر می خواهید روش نگهداری فرش سجاده ای اکریلیک را بدانید تا انتهای مقاله با ما باشید.

سجاده فرش‌ اکریلیک مرغوب‌ ترین فرش‌ 

فرش سجاده ای نخ اکریلیک

روش شستشوی فرش اکریلیک

روش های شست وشوی زیادی برای فرش اکریلیک وجود دارد که برای هر کدام از مواد متفاوتی استفاده می شود. اکثر مردم این کار را در خانه انجام می دهند. و عده ای فرش ماشینی خود را به قالیشویی می سپارند. ما در ادامه روش مناسب برای شستشوی فرش اکریلیک به شما معرفی خواهیم کرد تا به راحتی در صورت نیاز فرش خود را بدون هیچ آسیبی تمیز کنید.

مراحل تمیز کردن فرش اکریلیک با استفاده از بخارشو:

مرحله اول: فرش خود قبل از شستشو حتما جاروبرقی کنید که به خوبی تمیز شود و گرد و غباری در آن باقی نماند.

مرحله دوم: فرورفتگی ها و کوبیدگی های فرش را به صورت کامل برطرف و صاف کنید. می توانید از برس مو برای این کار استفاده کنید.

مرحله سوم: برای صاف کردن قسمت های فرورفته روی فرش مثل جای پایه های مبلمان، می توانید از سشوار استفاده کنید. و با استفاده از مسواک کمی مرتب کرده و با سشوار آن قسمت را حرارت دهید تا فرش به حالت عادی خود برگردد.

مرحله چهارم: اگر بخارشو در منزل ندارید یه بخارشو از فروشگاه های تجهیزاتی اجاره کنید. این فروشگاه ها دارای محلول مخصوص بخارشو هستند. در صورتی که این محلول موجود نبود می توانید از ترکیب سرکه سفید و آب استفاده کنید.

مرحله پنجم: فرش را طبق دستور با بخارشور کامل تمیز کنید. مراقب باشید حتما این کار را با ملایمت کامل و چندین بار انجام دهید.

مرحله ششم: هنگام این کار تمامی درب و پنجره ها بازکنید تا فرش شما به خوبی خشک شود.

در صورتی که بخارشور کردن برای فرش شما کافی نیست می توانید از روش های سنتی نیز کمک بگیرید.

اسپری لکه بر فرش پاک نقش 

 

شستشوی نخ اکریلیک

نکات لازم زمان شستشوی فرش نخ اکریلیک

به هیچ عنوان برای شستشوی فرش از سفید کننده استفاده نکنید.

استفاده از تاید برای شستشوی فرش باعث کم رنگ شدن پرزها می شود.

موقع پرس کشیدن فرش بهتر است در یک جهت تایین شده این کار را انجام دهید تا خواب فرش حفظ شود.

فرش تا موقع خشک شدن کامل داخل منزل نبرید، زیرا احتمال رشد کپک ها و قارچ ها زیاد است.

با استفاده از عصاره اسطوخودوس در محلول شسشتوی فرش نخ اکریلیک رایحه ی لذتبخشی در خانه می توانید ایجاد کنید.

نتیجه گیری: 

نخ اکریلیک جزء الیاف های مصنوعی و یکی از بهترین نخ ها در بازار فرش می باشد. از ویژگی های خاص آن می توان به مقاومت بالا در برابر شستشو و لطافت و نرمی این نخ اشاره کرد. امیدوارم در این مقاله به خوبی با نخ اکریلیک و خصوصیات آن به خوبی آشنا شده باشید.