ترمیم و رفوگری فرش سجاده ای و فرش ماشینی

رفوگری سجاده فرش و فرش های نمازخانه ای  به طورطبیعی بعداز چند سال استفاده نیاز است . معمولا فرشهای محرابی بعد از5 تا 7 بار شست و شو و یا گذشت 6 تا 7سال نیاز به ترمیم، ریشه یا حتی تعویض شیرازه دارد.

اگرجنس فرش سجاده ای خوب  باشد  در طول  شستشوی مکرر هیچ اتفاقی برای بافت فرش  نمی افتد که نشان دهنده کیفیت و مرغوب بودن نخ مصرفی در فرش های محرابی می باشد .

به طورکلی رفوگری فرش سجاده ای و ترمیم فرش های مسجدی درکاشان برای فرشهای ماشینی و فرش های نمازخانه ای اغلب با دستگاه وبرای فرشهای دستباف با دست انجام میشود که به خاطر این امر رفوگری فرش دستباف امری زمان بروپرهزینه تر نسبت به فرش سجاده ای است.

ترمیم ، بازسازی ورفوگری فرش سجاده ای به معنی تكميل و يا برطرف کردن نواقص سجاده  فرش می‌باشد و اقدامی است كه معمولا نيازبه تجربه ومهارت خاصی است. در نتیجه افرادی كه اقدام به اين كار می كنند بايد دارای سابقه‌ی طولانی در بافت، رنگرزی، شناخت رنگ و مواد اوليه‌ ی فرش باشند.

در مجموع آسیب دیدگی‌های فرش سجاده ای به سه دسته تقسیم می‌شوند:

الف – آسيب ديدگی كم با رفوی آسان: شامل ترميم در رفتگی شيرازه – ترميم پارگی (از بين رفتن ريشه ها) – رفع لكه های سطحي

اين نوع آسيب ديدگی لزوما به متن و نقشه فرش ربطی نداشته و گاهی اوقات از ريشه‌هاي آماده برای رفوگری فرش استفاده مي‌شود. در موردی كه ريشه ها به صورت تك به تك و يا در فواصل مختلف از بين رفته باشد، مي توان با وارد كردن نخ‌های مشابه چله در گليم و در لبه‌ی فرش، چله ها را كامل كرد. برای ترميم شيرازه نيز بهتر است نقاط آسيب ديده در كنار فرش، كاملا خالی شده و سپس با نخ همرنگ و با همان ضخامت شيرازه‌ها تکمیل شود. در مورد رفع لكه‌های كوچك و سطحي، مقداركمی پرداخت (قيچي ) می‌تواند نتیجه‌ی خوبی بدهد البته چنانچه تفاوت زيادی در ارتفاع پرزها ايجاد نكند. در رابطه با از بين بردن لكه ها، استفاده از مواد رنگبر توصیه نمی‌شود زیرا باعث كم رنگ شدن تمام رنگ زير لكه می‌شود.

ب – آسيب ديدگی متوسط با رفوی متوسط:شامل ساييدگي ها ، پارگي هاي كوچك و بيد زدگی   می باشد در اين آسيب ديدگی، معمولا چله ها‌ی فرش، سالم بوده و قابل استفاده است.

ج – آسيب ديدگی زياد با رفوی سخت و كامل  كه شامل موارد زير و مشابه آن‌هاست:

سوختگی قسمتی از فرش، پوسيدگی در اثر حمل فرش؛ وارد آمدن وسايل نوك تيز،ضربات سنگين و يا رطوبت زياد که در اين نوع آسيب ديدگی معمولا گره‌ها همراه با چله‌ی فرش از بين رفته و نياز به ترميم اساسي دارد.

 

اقدامات لازم قبل از رفوگری سجاده فرش:

  1. ابتداسجاده فرش كاملا غبارگيری شود.
  2. سجاده فرش را روی زمين صافی پهن کرده  تا سوراخ‌ها بازديد شود.
  3. اگر سوراخ در اثر مواد شيميايی مانند مواد اسيدی يا قليايی ايجاده شده، ابتدا فرش شسته شود.
  4. اگر فرش محرابی دارای سوراخ های متعددی باشد و فاصله‌ی اين سوراخ‌ها از يكديگر كم باشد (یعنی نسبت سطح سوراخ‌ها به نسبت سطح بافت باقيمانده بيشتر باشد) باید نخ‌ها و بخش‌های سالم بين سوراخ‌ها را بریده و سوراخ بزرگی ايجاد کرد.

چند نکته‌ی مهم در مورد رفوگری فرش های مسجدی و فرش ماشینی :

۱- برای فرش‌هایی که  پوسيده شده و چله‌ی آن‌ها مقاومت لازم را ندارند به ويژه در مورد فرش‌های قديمی و با ارزش، حتی الامكان نبايد تارها را پاره كرد و يا خامه‌های آن را بيرون آورد، بلكه به روش های  خاصی که خود رفوگر ها آشناییت دارند چله ها را از درون سوزن كشی و محكم میکنند.
۲- سجاده فرش هايی كه از قسمت جلو بيد خورده ( يا پرز آن‌ها از بين رفته )، از روی فرش ترمیم می شوند؛ و فرش سجاده‌هايی كه از قسمت پشت بيد خورده، از پشت فرش ترميم خواهند شد.

بايد نوع آسيب ديدگی را مشخص كرد. در مورد فرش‌های پاره و يا سوراخ شده، سطح آسيب ديده از بالا و پايين، روی دار و يا درون قاب و يا روی تخته محكم مي‌شود.الياف پرز يا تار كه دارای استحكام كافی نيستند بايد قطع شوند.

نقشه‌ی قسمت پاره شده و يا آسيب ديده از روی قسمت‌های سالم فرش مشخص شود و درصورت امكان مجدد، طراحی و آماده گردد.
وسايل رفوگری بايد آماده شده در دسترس قرار گيرد.

 

وسایل رفوگری فرش سجاده ای

وسايل رفوگری شامل قيچي ، قلاب ، سوزن مخصوص ، سوزن درشت ، يك عدد دهن باريك ( يا انبردست ) و نخ های مورد نياز است. رفوگران قديمی و باتجربه معمولا براساس نياز، وسايلي نظير چكش، ميخ، كاسه، بطري، اتو، كيله (نوعی نوار سوزنی ماشين های كارد در كارخانه هاي نساجي) و موم به اين مجموعه مي‌افزایند.

در صورتیکه فرش سجاده ای شما نیاز به ترمیم  و رفوگری دارد و یا حتی قصد خرید از مجموعه سجاده کارپت را دارید . می توانید با ما در ارتباط باشید.

شماره تلفن کارخانه:03154751366

شماره فاکس:03154751365  روابط عمومی: 09133899519  مدیر فروش: 09133617256

 ایمیل : info@mehrabnaghsh.com