03154751366 - 09133617256

طرح فرش سجاده از مهم ترین المان های موثر در این نوع فرش ماشینی است. این فرش ها به علت حالت محراب گونه خود در نقشه به این نام شناخته می شوند. یعنی فرش باید نقشه‌ای داشته باشد که حالت محرابی داشته و به سجاده های معمول در بازار که از گذشته در میان مسلمین استفاده می شده شبیه باشد. در ادامه به نقش‌ها و المان‌های استفاده شده در طرح فرش سجاده می‌پردازیم.

استفاده از طرح‌های هشت ضلعی

در نقش‌ها و معماری ایرانی اسلامی از نقش‌هایی با هشت ضلع یا شبیه به عدد هشت استفاده می‌شود. در قدیم خانه‌ها دارای هشتی‌هایی بوده که وقتی از پایین به آن نگاه می‌شد شبیه به عدد هشت ایستاده بود. در ایران باستان عدد هشت نشان از ثبات و ماندگاری بوده است. حالت محراب که در نقشه استفاده می‌شود هم به شکل هشت است. همچنین طراحان فرش سجاده ای سعی می کنند از شکل هشت ظلعی در زمینه و محل ایستادن نمازگزار در فرش سجاده ای استفاده کنند. این طرح به پر بودن نقشه فرش سجاده ای کمک می کند که در فرش های بوم روشن باعث می‌شود دیرتر فرش نیاز به نظافت پیدا کند. هشت ظلعی‌ها همچنین به اسلامی شدن نقشه هم کمک می کنند.

طرح فرش سجاده, نقش فرش سجاده فرش سجاده محراب نقش کاشان
طرح فرش سجاده, نقش فرش سجاده فرش سجاده محراب نقش کاشان

استفاده از گل های بهشتی در طرح فرش سجاده

طرح فرش سجاده باید طوری باشد که از اصل ملکوتی نماز، یعنی بهشت نشانی داشته باشد. گل و باغ در نقشه فرش ایرانی نماد بهشت و عاقبت به خیری و شادمانی است. استفاده از نقش گل های زیبا و رنگارنگ در طرح فرش سجاده، یادآور، بهشت و زیبایی های آن است. از طرفی هم، طرح فرش سجاده را به نقشه های فرش ایرانی نزدیکتر می کند.

نشان دادن قبله و نظم صفوف در طرح فرش سجاده

طرح فرش سجاده به صورتی است که محل ایستادن هر نمازگزار را کاملا مشخص می‌کند؛ به این دلیل که طرح فرش سجاده به خاطر صف‌بندی دارای تکرار است. از طرفی هم نوک هشتی در فرش سجاده ای و همینطور خط حاشیه فرش تشریفات به سمت قبله تنظیم می شود و کار قبله نما را انجام می دهد.

پرفروش ترین طرح فرش سجاده

 

جهت مشاهده دیگر طرح های زیبا و متنوع از فرش سجاده ای کاشان به قسمت سجاده فرش مسجد مراجعه کنید.
همکاران ما در بخش پشتیبانی و فروش، به صورت 24 ساعته آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما هستند.
09133617256