03154751366 - 09133617256

بررسی انواع فرش سجاده ای از نظر نوع ، طرح و الیاف

 بررسی انواع سجاده فرش از نظر نوع، طرح و الیاف، قبل از خرید سجاده فرش برای خریداران عزیز امری ضروری است. چرا که شما می توانید بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارید سجاده فرشی مناسب را برای مکان خود انتخاب کنید . ما در این مقاله قصد داریم این اطلاعات مهم و کاربردی را در مورد سجاده فرش در اختیار شما قرار دهیم.

 انواع سجاده فرش از نظر کیفیت الیاف

 الیاف رشته های نازک و بلندی هستند که از استحکام و انعطاف پذیری کافی برای نخ فرش برخوردارند. این الیاف ها در عملیات ریسندگی تبدیل به نخ و آماده بافت برای سجاده فرش می شوند. در ادامه به صورت مختصر برای هر کدام توضیح داده شده است .

 الیاف های طبیعی : الیافی هستند که در طبیعت به وجود می آیند؛ مانند: جوت، پنبه، پشم، ابریشم.  

الیاف پنبه عمده ترین الیاف طبیعی و گیاهی در نساجی است. الیاف پنبه ای نسبت به پشم محکم تر بوده اما خاصیت کششی آن کمتر است. 

الیاف جوت، الیاف طبیعی با مقاومت سایشی بسیار بالا است. تغییر رنگ، کاهش استحکام، چروک شدن، از ویژگی های منفی این الیاف می باشد. 

الیاف های مصنوعی : الیافی هستند که توسط خود بشر تولید می شوند؛ مانند: اکرولیک، پلی استر، پلی پروپلین، نایلون. 

الیاف اکریلیک : یکی از پر کاربرد ترین و مهم ترین الیاف ساختگی و مصنوعی به شمار می آید. الیاف های اکریلیک  هیت ست شده حساسیت ایجاد نمی کنند و بسیار نرم و لطیف هستند. مقاومت بالای این الیاف یکی از ویژگی های مهم آن محسوب می شود. نام های تجاری آن “ورل” ، “اورلون” ، “زفران” ، “اکسلن” و “کریسلن”. 

الیاف پلی استر: الیاف پلی استر رطوبت و بو را به خود جذب نمی‌کند. اما این الیاف مصنوعی به لحاظ طول عمر، از دوام زیادی برخوردار نیستند و پس از مدتی همانند موکت کوبیده می‌شوند. 

مرغوب ترین فرش ها، فرش اکریلیک می باشد که جایگاه ویژه ای در صنعت نساجی ایران و جهان دارد. بهترین فرش‌سجاده‌ای، فرشی است که 100 درصد نخ خاب آنها اکریلیک باشد. الیافی که تقریبا حالت پشم مانند دارند و سبک و گرمند. نخ‌ اکریلیک در مقایسه با الیاف پلی استر و ابریشم مصنوعی مقاوم ترند.  همچنین  راحت‌تر از آلودگی‌ها پاک می‌شوند و قابلیت شست و شوی بهتری دارند. 

برای اطلاعات بیشتر مقاله “چگونه تشخیص بدهیم  جنس سجاده فرش اکریلیک است یا خیر” را مطالعه فرمایید.

فرش سجاده محراب نقش کاشان

سجاده فرش 100% اکریلیک تهیه کنید

از آنجا که قیمت نخ‌  اکریلیک بالا است، بسیاری از کارخانه‌هابرای کم کردن هزینه، از ترکیبی از نخ‌ اکریلیک و پلی‌استر یا پلی پروپیلن استفاده می کنند. پر واضح است که هرچه درصد استفاده از الیاف اکریلیک بیشتر باشد، .کیفیت و قیمت سجاده فرش هم افزایش پیدا می کند.

 

انواع سجاده فرش بر اساس طرح

سجاده فرش محرابی: اولین نمونه از سجاده فرش بافته شده در کشور است . این نوع سجاده فرش شباهت بسیاری به محراب مسجد دارد.به همین خاطر است که به آنها سجاده فرش محرابی گفته می شود.

سجاده فرش تشریفات : این نوع سجاده فرش ها شباهت زیادی به فرش های کناره دارند. یکی از خصوصیات مهمی که فرش های تشریفاتی دارند این است که ابعاد و اندازه خاصی ندارند و برای مکان های مانند ( راهروها و راه پله ها ، مراسمات خاص ) بسیار مناسب است . بافت فرش های تشریفاتی ساده و معمولا بدون نقش و نگار است .

 سجاده فرش برمال:طرح بافته شده سجاده فرش های برمال برگرفته شده از یک سنت و نماد قومی کردها می باشد. بافت این فرش ها به صورت 1قطعه ای  یا دوقطعه ای است . و به دو طرح مختلف اصلی و فرعی تقسیم می شوند.

سجاده فرش برجسته: این سجاده فرش ها به صورت برجسته بافته می شوند . نقش و نگار های برجسته روی این سجاده فرش ها زیبایی فرش را دو برابر می کند.

بهترین  نوع طرح های فرش سجاده ای بر اساس نوع نقشه

فرش سجاده محراب نقش کاشان

طرح مدرن

فرش سجاده محراب نقش کاشان

طرح سنتی

فرش سجاده محراب نقش کاشان

نقشه ی ساده

فرش سجاده محراب نقش کاشان

نقشه ی پرتراکم

انواع سجاده فرش بر اساس شانه و تراکم

شانه فرش چیست ؟ اولین سوالی که فروشنده فرش سجاده ای از خریداران پرسش می کنند . این است که فرش مورد نظرتان چند شانه باشد ! خریداران گرامی باید بدانند که فرش هایی که شانه بیشتری داشته باشند ریز بافت تر و شلوغ تر هستند. زمانی که فروشنده می گوید این فرش 700 شانه است یعنی در هر یک متر از عرض فرش 700 گره وجود دارد.

 تراکم فرش چیست ؟ به تعدا گره بافته شده در طول فرش سجاده ای به ازای هر متر تراکم فرش می گویند. تراکم های رایج در بازار فعلی ( تراکم 700- 800-900-1000) هستند. زمانی که به شما می گویند فرشی تراکم هزار دارد، یعنی از نقطه شروع تا یک متر آن هزار رج بافته شده است .

آیا می دانید ویژگی های بهترین فرش سجاده ای درجه یک چیست ؟

1 – در نقشه سجاده فرش ماشینی تکرار وجود نداشته باشد.

2- استفاده از نخ های هیت ست شده با کیفیت بالا و پرز دهی کمتر.

3- نقشه های استفاده شده در فرش سجاده ای بهتر است مناسب و اندازه، وابعاد قابل قبولی داشته باشد.

4- استفاده از چسب آهار کافی و به اندازه در سجاده فرش ماشینی .

5- نبودن جای تیغ خوردگی، قلاب خوردگی روی فرش.

7-نبودن جای خالی روی سجاده فرش ها.

با توجه به مطالبی که خواندید و تجربیات شرکت محراب نقش نتیجه می گیریم : جنس نخ  و الیاف مرغوب عوامل مهم در تولید سجاده فرش است و پیشنهاد ما به شما خرید فرش سجاده ای 700 شانه با الیاف صد در صد اکرولیک هیت شده است.

جهت ثبت سفارش و دریافت هدیه ویژه از محراب نقش بر روی لینک زیر کلیک نمایید.