03154751366 - 09133617256

انواع نخ مصرفی در تولید فرش‌ سجاده‌ای

انواع نخ مصرفی در تولید فرش‌ سجاده‌ای، شامل الیاف مصنوعی مختلفی می‌شود، از جمله نخ ویرجین (Virgin)، نخ پلی استر، نخ بی سی اف (BCF) و نخ آکریلیک (Acrylic). عوامل بسیاری از جمله روش‌های تولید، نوع نخ و ویژگی‌های ساختاری در کیفیت یک فرش تاثیر دارند. در این یادداشت ما به بررسی انواع نخ در تولید فرش‌های سجاده‌ای خواهیم پرداخت.

انواع نخ, انواع نخ مصرفی, تولید فرش سجاده فرش سجاده محراب نقش کاشان
انواع نخ, انواع نخ مصرفی, تولید فرش سجاده فرش سجاده محراب نقش کاشان

 انواع نخ: نخ ویرجین (Virgin

یکی از انواع نخ مصرفی در تولید فرش‌ سجاده‌ای، نخ ویرجین است. در کنار پشم‌های بازیافتی، پشم‌هایی که قبلا از آن استفاده نشده و بازیافتی نیستند، با نام ویرجین شناخته می‌شوند. نخ ویرجین از گرانول نو و دسته اول پتروشیمی تولید شده و جزء نخ‌های بازیافتی نیست و نسبت به نخ پلی استر با دوام تر و لطیف تر است.

ویژگی‌های نخ ویرجین ضد باکتری بودن، سازگاری با محیط زیست، مقاومت بالا، و عدم جذب رطوبت است. با توجه به گران شدن نرخ مواد اولیه، نخ ویرجین مورد توجه تولیدکنندگان قرار گرفت تا بتوانند با هزینه‌ای کمتر، به تولید ادامه بدهند. اما این نخ حالتی پلاستیک مانند داشته و در برابر حرارت و گرما مقاوم نیست. قیمت نخ ویرجین نسبت به نخ آکرولیک ارزان‌تر است و برای تولید فرش های سجاده‌ای ارزان قیمت، طرفداران خاص خودش را دارد. معمولا این نخ برای تولید فرش‌های ارزان قیمت 500 شانه به کار می رود.

انواع نخ: نخ پلی استر 

نخ پلی استر، یکی از انواع نخ مصرفی در تولید فرش‌ سجاده‌ای است. این نخ، درصد جذب رطوبت پایینی داشته و حساس به شوینده های کلردار است. نخ پلی استر رنگ پذیری بالایی داشته و به همین دلیل سجاده فرش های پلی استر رنگ و لعاب خوبی دارند. این بافته ها در مقایسه با اکرولیک قیمت ارزان‌تری دارند. سجاده فرش های پلی استر دارای معایبی نیز هستند:

 • عمر کوتاه نسبت به سایر فرش‌ها
 • آسیب پذیری بالا
 • مناسب نبودن برای مکان های پر رفت و آمد
انواع نخ, انواع نخ مصرفی, تولید فرش سجاده فرش سجاده محراب نقش کاشان

انواع نخ: نخ بی سی اف (BCF)

الیاف بی‌سی‌اف که در طول‌های نامحدود وجود دارند، یکی دیگر از انواع نخ مصرفی در تولید فرش‌ سجاده‌ای هستند. از جمله مزایای استفاده از این نخ، براق بودن، عدم پرزدهی، مقاومت بالا در برابر پارگی و قابلیت بازیافت است. اما نخ بی سی اف دارای حجم زیادی بوده و از خاصیت فنریت برخوردار نیست.

نخ BCF در برابر نور، مقاومت ندارد، بنابراین لازم است ماده‌ای برای محافظت از نور به آن اضافه شود. رقابت بر سر قیمت فروش نخ باعث شد تا تعدادی از تولیدکنندگان مجبور به حذف ماده محافظ از نور در چرخه تولید بشوند و کیفیت این فرش پایین بیاید. در نتیجه سجاده فرش‌های بافته شده با این نخ، بعد از چند سال در اثر تابش نور خورشید بر سطح فرش باعت شکستگی نخ خاب فرش می شدند. این اتفاق باعث از بین رفتن جایگاه نخ BCF در تولید فرش سجاده شد.

انواع نخ: نخ آکریلیک ( Acrylic )

با گران شدن قیمت جهانی پشم، نخ آکریلیک بخاطر ظاهر کاملا مشابه با پشم جایگزین نخ پشمی شد. از ویژگی های خوب فرش‌های سجاده‌ای که با نخ آکرولیک تولید می‌شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم بودن در برابر نور و گرما
 • عدم جذب رطوبت
 • رنگ پذیری خوب
 • سبک بودن
 • مقاومت در برابر فشار و پاخوردن
 •  طول عمر و دوام بالا
 • نداشتن پرزدهی (طی فرآیند هیت ست شدن)
 • درخشندگی، لطافت و نرمی بیشتر، نسبت به سایر الیاف
 • بدون بوی پلاستیک و مواد نفتی
انواع نخ, انواع نخ مصرفی, تولید فرش سجاده فرش سجاده محراب نقش کاشان

فرش‌های سجاده‌ای که با نخ اکرولیک تولید شده‌اند، به دلیل کیفیت و دوام بالایی که دارند، نسبت به تولیدات مشابه، قیمت بالاتری دارند. برای مکان‌های پر رفت و آمدی چون مساجد و نمازخانه‌ها، استفاده از سجاده فرش های آکرولیک مناسب‌تر است، در صورتی که فرش های پلی استر برای مکان‌های خلوت و کم رفت و آمد کاربرد دارد. اگر به دنبال فرشی زیبا، درخشان، با دوام و با کیفیت هستید، پیشنهاد ما به شما خرید سجاده فرش های صد در صد اکرولیک محراب نقش کاشان است. از بین انواع نخ، نخ اکرولیک برای تولید فرش سجاده ای بهتر است.

هر فرش سجاده‌ای آکریلیکی لزوما خوب نیست! پس بهتر است از یک شرکت و مجموعه شناخته شده و معتبر خریدار کنید. محراب نقش تولید کننده تخصصی فرش‌ سجاده‌ای صد در صد آکریلیک، هیت ست شده و با نخ بایر آلمان است.

اگر به دنبال خرید فرش سجاده‌ای برای مسجد و یا نمازخانه خود هستید و نمی‌خواهید درگیر واسطه‌ها شوید، همین حالا با همکاران فروش محراب نقش تماس بگیرید.

09133617256

متنظر سفارش شما خوبان هستیم.

از فرش تا عرش با محراب نقش